Etkinlikler

...

Engelsiz Erasmus+

Engelsiz Erasmus+

“Engelsiz Erasmus – Erasmus+ İlave Hibe Desteği” semineri Dış İlişkiler Toplantı Salonu’nda gerçekleşti

Çukurova Üniversitesi Dış İlişkiler Birimi Erasmus Koordinatörlüğü, Engelli Öğrenci Birimi ve ESN Çukurova tarafından öğrencilere yönelik organize edilen “Engelsiz Erasmus” semineri, Dış İlişkiler Toplantı Salonu’nda gerçekleşti. Toplantıda Erasmus+ Kurum Koordinatörü Semra Sadık Krupka ve ESN Çukurova temsilcisi Ali Haydar Özküz, Erasmus hareketlilik faaliyetleri ve Erasmus Öğrenci Ağı ESN’nin engelsiz yaşam için gerçekleştirdiği yerel ve uluslararası projelerinden bahsetti.

Erasmus Yükseköğretimde Bireylerin Öğrenme hareketliliği kapsamında Öğrenci Öğrenim ve Staj Hareketliliği ile ilgili genel bilgilerle başlayan konuşmada Avrupa Birliği Türkiye Ulusal Ajansı'nın dezavantajlı öğrenciler konusunda önceliklendirdiği durumlar, seçilen öğrenciler için özel ihtiyaç desteği ve refakatçi desteği vurgulandı. Erasmus Kurum Koordinatörü Semra Sadık Krupka, Dış İlişkiler Birimi'nin dezavantajlı bireylerin hareketlilik programlarına teşvik edilmesi ve görünürlüğün artması çalışmalarına devam edeceğini belirtti. Erasmus+ İlave Hibe Desteği seminerinin ardından öğrencilerin ve akademik danışmanların soruları cevaplandı.

Erasmus Öğrenci Ağı ESN Çukurova temsilcisi Ali Haydar Öksüz yaptığı sunumda Avrupa Komisyonunun ve Erasmus Öğrenci Ağı ESN’in dezavantajlı bireylerin yükseköğretimde uluslararası hareketlilik fırsatlarından yararlanabilmelerini teşvik etmek amacıyla desteklediği sosyal sorumluluk projelerinden bahsetti.

Erasmus+ İlave Hibe Desteği nedir?

Avrupa Komisyonu, ek bir hibe desteği olmaksızın faaliyetlere katılmaları mümkün olamayacak durumdaki fiziksel, zihinsel veya sağlıkla ilgili özel durumları olan Erasmus+ hareketlilik programlarına katılan öğrenci ve personel için rehberlik, karşılama, fiziksel erişim, pedagojik ve teknik destek, ve özellikle ek giderlere katkı sağlamaya özel önem vermektedir. Hareketlilik süresince özel erişim ihtiyaçlarına yönelik olarak aylık olağan Erasmus+ öğrenim veya staj hareketliliği hibesine ilave olarak Erasmus+ fiziksel, zihinsel veya sağlıkla ilgili özel durumlarına yönelik ek hibe vermektedir. Söz konusu ek hibeden faydalanabilmek için Erasmus Kurum Koordinatörlüğüyle iletişime geçmek ve gereken evraklarla birlikte Türkiye Ulusal Ajansına başvuruda bulunmak yeterlidir.